
Nyheter fra Snoubar Skatepark har nettopp kommet fra Arne Hillerns, grunnlegger og meddirektør for Make Life Skate Life.
Tilbake i 2021 støttet SkatePro etableringen av Snoubar Skatepark, Libanons første offentlige skatepark. I dag, nesten fem år etter åpningen, ruller Make Life Skate Life-programmet fortsatt takket være engasjementet til en lokal gruppe skateboardtrenere.

Selv om mangelen på fellesarealer i Beirut var en viktig motivasjon bak etableringen av Snoubar Skatepark, var den tragiske eksplosjonen i 2020, som førte til at hundretusener av innbyggere ble fordrevet, også en omstendighet som påvirket initiativet.
For å lindre den pågående flyktningkrisen etablerte Make Life Skate Life et flyktningprogram med gratis utlån av skateboard og tre ukentlige leksjoner for gutter og jenter sammen med den lokale NGO-en Just Childhood, umiddelbart etter åpningen av skateparken.
Snoubar Skatepark Anno 2026

I april i år arrangerte Arne Hillerns og en delegasjon fra Make Life Skate Life et møte med gruppen av lokale helter som holder skateboardtimene og fellesskapet i gang etter alle disse årene. Dessverre tvang den pågående konflikten i Midtøsten til å utsette turen, da det en stund rett og slett ikke var trygt å reise til Beirut, enn si å holde timene i gang.
Til tross for den ødeleggende og anspente situasjonen i Beirut nektet de lokale trenerne å gi opp, og de gjenopptok modig skatetimene så snart situasjonen tillot det. I midten av mai bestemte Arne seg til slutt for at det var trygt å dra.

Før han dro, kontaktet Arne SkatePro for å få tak i utstyr som var nødvendig for å holde skatetimene i gang. Vi donerte gjerne et parti komplette skateboards og verneutstyr som han leverte personlig.
Etter at han kom tilbake fra Beirut, delte Arne en oppdatering med oss om turen sin og hvordan ting står til hos Snoubar:
«Jeg fikk tilbringe fire dager på stedet for å sjekke skateboardprogrammet og levere nytt utstyr. Utstyret brukes til de ukentlige gratis skateboardtimene i MLSL, som drives av de lokale skateboardtrenerne Mike, Bersh, Reine og Nour.»
Programmet på Snoubar består av tre ukentlige skatekurs. To er blandede og ett er kun for jenter, med den hensikt å skape et miljø uten press som oppmuntrer jenter til å begynne med skateboarding. Deltakerne er mellom 5 og 45 år, fortalte Arne oss.
I snart fem år har timene vært en uvurderlig mental flukt og en sjelden sjanse til å helbredes og være barn igjen. De lokale trenerne skaper et ekte fristed for hjemløse ungdommer: et sted hvor vennskap kan blomstre på tvers av ulike bakgrunner og hvor sosiale barrierer brytes ned.

Hundrevis av personer har deltatt i kursene, og enda flere har hatt glede av skateparken, som er åpen og gratis for publikum døgnet rundt. Den nåværende krisen forsterker bare behovet for tiltak som gir lindring:
«Skatekursene er svært viktige for alle deltakerne, da de gir dem en distraksjon fra krigen og den generelt vanskelige og anspente situasjonen i landet. Skateboarding hjelper dem med å avlaste stress og glemme krigen.»
Vi er stolte av å bidra til et fellesskap som fortsetter å blomstre mot alle odds. En stor takk til MLSL og de lokale skaterne på Snoubar for alt de gjør!